فروشگاه محتوای دیجیتال تیچیار | TEEACHYAR

فروشگاه محتوای دیجیتال تیچیار | TEEACHYAR

تیچیار، زیر نظر گروهی از متخصصان علوم تربیتی، تکنولوژی آموزشی و آی تی بوده و سعی می‌کنیم در نیازسنجی و ارتقا سطح حرفه ای شما گامی برداریم.

نظرسنجی سایت

آمار سایت

نظرسنجی سایت

چه دسته بندی محصولاتی را به سایت اضافه نماییم؟

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 123
  • بازدید دیروز : 178
  • بازدید کل : 224768

مقاله: کنترل جریان آرام در لایه مرزی برای کاهش پسای بال هواپیما نویسندگان: سیاوش عزیزی، امین کرامتی


مقاله: کنترل جریان آرام در لایه مرزی برای کاهش پسای بال هواپیما  نویسندگان: سیاوش عزیزی، امین کرامتی

کنترل جریان آرام در لایه مرزی برای کاهش پسای بال هواپیما

 

سیاوش عزیزی1، امین کرامتی2

 

1دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک-گرایش تبدیل انرژی،دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، sazizi@kntu.ac.ir

2دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک-گرایش تبدیل انرژی،دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، akeramati@kntu.ac.ir

 

 

چکیده

از دهه‌ی 1970 میلادی که بحران نفت و مشتقات آن باعث دگرگونی کره زمین شد، سرمایه‌گذاری بر روی کاهش مصرف انرژی امری بسیار ضروری به نظر رسید. در این راستا اکثریت شرکت‌های سازنده هواپیماها به سمت کاهش نیروی پسا روی آوردند. البته مساله‌ی پیش روی ما بسیار وسیع‌تر از کاهش نیروی پسا بر بال هواپیماها است و اکثریت صنایع مرتبط با سیالات را در بر می‌گیرد. از میان تکنولوژی‌های مختلف کاهش نیروی پسا، روش کنترل جریان آرام از پتانسیل بالایی جهت بهبود میزان مصرف سوخت هواپیماها برخوردار است. با استفاده از تحقیقات انجام شده بر روی هواپیماهای مختلف کاهش حدودی 30 درصدی سوخت با استفاده از این روش اثبات شده است. کاهش مصرف سوخت نه تنها باعث کاهش هزینه بلکه موجب کاهش صدور گازهای خروجی نیز می‌گردد. در زیر به ذکر چند نکته از اثرات کاهش پسا می‌پردازیم:

1- کاهش ضریب پسای یک ماشین شخصی به اندازه‌ی 0.1 باعث کاهش 7.5% مصرف سوخت می‌گردد. یعنی در کشورمان در صورتی‌که متوسط حرکت ماشین‌ها 5000 کیلومتر در سال باشد و وجود حدودا 30 میلیون ماشین، به کاهش مصرف 15 میلیارد لیتر در سال یعنی حدود 4500 میلیارد تومان خواهیم رسید.

2- کاهش 15% پسا در هواپیمای ایرباس A340-300B موجب صرفه‌جویی 12 درصدی در مصرف سوخت و 10 میلیون گالن در طول عمرش خواهد شد. چنین دستاورد بزرگی در کاربردهای تجاری و نظامی از اهمیت خاصی برخوردار است.

از لحاظ فیزیکی هنگامی‌که یک سطح جامد در یک سیال حرکت می‌کند، به دلیل لزجت سیال، نیروی اصطکاکی در طول لایه نازکی از آن سیال که در کنار سطح است، به جسم وارد می‌شود. لودویک پرانتل در سال 1904 میلادی نشان داد که چگونه می‌توان جریان اطراف یک جسم جامد را جهت تحلیل به دو ناحیه تقسیم کرد:

1- لایه نازکی (کمتر از میلیمتر) از سیال به اسم لایه مرزی در جایی که اصطکاک از نقش مهمی برخوردار است.

2- ناحیه خارج لایه مرزی که اثرات اصطکاک قابل چشم‌پوشی است.

واژه های کلیدی

نیروی پسا، کنترل جریان آرام، لزجت سیال، لایه مرزی

 

مقدمه

منظور از کنترل لایه مرزی استفاده از روش‌های فنی و بر پایه علم جهت کنترل گسترش لایه مرزی و جلوگیری از ایجاد پدیده جدایش است. به طور کلی می‌توان گفت تغییر کل جریان به صورت مطلوب با تحت تاثیر قرار دادن ساختار جریان سیال در لایه مرزی است. یک لایه مرزی آرام در یک سیال فقط قادر به تحمل گرادیان‌های فشار معکوس[1] بسیار ناچیز است. اگرچه امکان وقوع جدایش[2] در حالت جریان آرام بسیار زودتر از جریان درهم رخ می‌دهد ولی در کاربردهای عملی باید از وقوع جدایش به منظور کاهش نیروی پسا[3] و افزایش نیروی برا[4] جلوگیری کرد. از نظر تئوری روش‌های مختلفی برای کنترل لایه مرزی وجود دارد که به قرار زیرند:

1- حرکت دیواره جامد

2- شتاب گرفتن لایه مرزی (دمیدن)

3- تزریق یک گاز متفاوت

4- جلوگیری از انتقال جریان آرام به درهم با استفاده از شکل‌های مناسب

5- سرد کردن دیواره

6- مکش

روش مکش با برداشت مقادیر کمی از لایه مرزی هوا از طریق دیواره‌ی متخلخل[5] و یا شیارهای نازک روی سطح و یا سوراخ‌های کوچک یکی از روش‌های پرکاربرد و عملی در صنعت است [1].

به عنوان مثال برای بال‌های دارای انحنای زیاد (مورب) مکش بسیار عالی می‌تواند جریال آرام را به درهم تبدیل کرده و سیستم ما را کنترل کند [1].

در قسمت بعدی به توضیح هر یک از روش‌های کنترل لایه مرزی پرداخته و در پایان روش مکش به عنوان یک روش پرکاربرد و عملی را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

 

1- حرکت دیواره‌ی جامد

شاید با قدرت بتوان گفت که واضح‌ترین روش جلوگیری از جدایش جریان، جلوگیری از تشکیل لایه مرزی است. از آن‌جایی‌که وجود لایه‌ی مرزی به علت اختلاف سرعت و فشار سیال با دیواره‌ی جامد است، با کاهش اختلاف سرعت یعنی با به حرکت در آوردن دیواره‌ی جامد به همراه جریان سیال می‌توان از تشکیل لایه مرزی تا حدودی جلوگیری کرد. یکی از مثال‌هایی که از این روش استفاده می‌نماید چرخاندن یک استوانه در داخل سیال است [2]. در الگوی جریان سیال در اطراف یک استوانه‌ی چرخان درجایی که استوانه و جریان سیال در یک جهت حرکت می‌کنند، جدایش اتفاق نمی‌افتد و در قسمت دیگر استوانه جدایش به صورت غیر کامل رخ می‌دهد و در مجموع الگوی جریان بسیار نزدیک به الگوی جریان غیر لزج عبوری از یک استوانه با سیرکولاسیون[6] است.

البته باید ذکر شود که در عمل به دلیل عدم آسان بودن چرخش یک جسم که شاید شباهتی به استوانه نداشته باشد ، از این روش به دلیل هزینه‌بر بودن استفاده چندانی نمی‌شود. در شکل(1) تحقیقات آنتونیوس مونوکروسوس[7] و همکارانش [3] نشان داده شده است. شکل(1) a و b توربولانس بودن جریان را نشان می‌دهد. در شکل(1) c با کنترل حرکت سطح جامد توربولانس به طور کلی حذف گردیده است.

 

شکل(1): اثرات حرکت سطح جامد بر روی سرعت آیروفویل [3]

 

2- دمیدن

روش دمیدن بر پایه دادن انرژی اضافی به ذرات سیال که در لایه مرزی سرعت آنها کم است، بنا شده است. این کار با استفاده از دو روش کلی زیر انجام می‌پذیرد:

1- دمیدن سیال از داخل بدنه جسم بوسیله یک دمنده[8]

2- گرفتن انرژی لازم به طور مستقیم از جریان اصلی بوسیله‌ی یک شیار در بدنه

باید توجه داشت هنگامی‌که سیال از دریچه خارج می‌شود به منظور جلوگیری از محو شدن جت‌های[9] خروجی در ورتکس‌ها[10] در فاصله نزدیکی از مقطع خروجی، باید به شکل و جهت شیار توجه کافی داشت [4].

با توجه به شکل(2) در حالتی‌که با یک بال شیاردار روبه‌رو هستیم لایه‌مرزی شکل گرفته در روی قسمت A قبل از اینکه جدایش برایش رخ دهد به جریان اصلی منتقل می‌گردد و از نقطه‌یB یک لایه مرزی جدید به سمت جلو تشکیل می‌شود.

تحت شرایط مطلوب طراحی جدایش به نقطه پایانی بال[11] می‌رسد. با این روش می‌توان برای زوایای حمله بزرگتر که احتمال جدایش در آن‌ها زیادتر است، را به مقدار بسیار مطلوبی با تاخیر انداخت و به نیروهای برای بزرگتری رسید.

 

شکل(2): آیروفویل دارای سوراخ [4]

 

3 تزریق یک گاز متفاوت

با استفاده از تزریق یک گاز سبک متفاوت با خود سیال، از طریق یک جدار متخلخل به لایه مرزی می‌توان نرخ تبادل گرما بین دیواره‌ و جریان را کاهش داد. از این روش در سرعت‌های مافوق صوت استفاده می‌گردد. در واقع با تزریق گاز[12] یک مخلوط گازی بر روی دیواره‌ی بال شکل می‌گیرد که باعث تبدیل بیشتر انتقال جرم بوسیله‌ی پخش[13] به فرایندهای انتقال مومنتوم و حرارت می‌شود.

از این روش بیشتر در توربین‌های بخار و گازی در نیروگاه‌ها استفاده می‌گردد که با ایجاد یک لایه نازک علاوه بر کاهش نیروی پسا باعث خنک کاری پره نیز می‌گردد.

 

شکل(3): تزریق گاز در یک بال هواپیما [5]

 

4- استفاده از اشکال مناسب

تبدیل جریان آرام به درهم را می‌توان با استفاده از اجسامی که به طور مناسب شکل داده شده‌اند به تاخیر انداخت. یادآوری می‌کنیم که هدف ما از این کار کاهش پسای اصطکاکی با جابه‌جایی ناحیه انتقال به نقطه‌ای دورتر در پایین دست جریان است.

همچنین ثابت شده است که محل انتقال در لایه مرزی به شدت تحت تاثیر گرادیان فشار در جریان خارجی است به طوری که با کاهش فشار انتقال در اعداد رینولدز[14] بسیار بزرگ‌تری رخ می‌دهد. در واقع می‌توان گفت کاهش فشار موجب افزایش پایداری لایه مرزی می‌گردد. بنابراین نتیجه مطلوب با قراردادن مقطعی با بیشترین ضخامت در نواحی انتهایی ایرفویل به‌دست می‌آید و بدین صورت بیشترین ناحیه از ایرفویل تحت فشاری خواهد بود که در حال کاهش است و لایه مرزی آرام روی آن حفظ می‌شود.

 

 

5- سرد کردن دیواره

این روش جهت افزایش کوچک‌ترین عدد رینولدز بحرانی انتقال جرم آرام به درهم می‌شود. در محدوه خاصی از اعداد ماخ[15] مافوق صوت می‌توان لایه مرزی را با سرد کردن دیوار جامد به طور کامل پایدار کرد [6].

سرد کردن لایه مرزی خود باعث کاهش ضخامت لایه مرزی نیز خواهد شد. در تونل‌های باد به دلیل آنکه گاز با چگالی بسیار کم به عنوان سیال استفاده می‌گردد کاهش لایه مرزی از اهمیت خاصی برخوردار می‌شود زیرا افزایش ضخامت لایه مرزی باعث کاهش سطح مقطع مفید جریان داخل تونل می‌گردد. در واقع این روش در شرایط عمومی (مثلا هوانوردی) غیر عملی بوده و بیشتر در مقیاس آزمایشگاهی قابل بررسی می‌باشد.

 

 

6- مکش

در ابتدای شرح دادن روش مکش[16] باید توجه داشت که این روش هم از نظر دانش علمی هم از نظر کاربردی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

مکش عبارت است از گرفتن مقداری سیال که حرکت آنها به دلیل قرار گرفتن در لایه مرزی، کند شده است. هدف اصلی جلوگیری از جدایش لایه مرزی و به تاخیر انداختن آن است. در واقع می‌توان گفت که یک لایه مرزی جدید در ناحیه پشت شیار تشکیل می‌گردد که قادر به غلبه بر یک گرادیان فشار خاص است [7].

باید توجه داشت که با چیدمان مناسبی از شیارها و تحت شرایط مطلوب با این روش می‌توان به طور کامل از وقوع جدایش جلوگیری کرد و در غیاب جدایش نیروی پسای فشاری به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد.

این روش کاربردی که اولین بار توسط پرانتل[17] [5]پیشنهاد شد امروزه در اکثر هواپیماهای مسافربری با نصب شیارهایی نازک و کوچک بر روی بال استفاده می‌گردد. شکل(4) یک ایروفویل را نشان می‌دهد. حفره‌های مکنده موجود بر روی ایروفویل باعث به عقب انداختن جدایش بر روی پره می‌گردد.

 

شکل(4): پره آیروفویل همراه با حفره‌های مکنده [8]

 

در واقع با چیدمان مناسب شیارهای مکش می‌‌توان ناحیه انتقال لایه مرزی آرام به درهم را به سمت پایین دست جریان انتقال داد که این عمل باعث کاهش ضریب پسا می‌گردد. علت این امر این است که نیروی پسا در منطقه‌ی آرام به صورت چشمگیری کوچک‌تر از حالت توربولانس است. در واقع علت به تاخیر انداختن انتقال با روش مکش کاهش لایه مرزی است که در نتیجه‌ی آن احتمال تبدیل جریان آرام به درهم بسیار کمتر می‌شود.

قابل ذکر است که مکش لایه مرزی نیاز به سیستم رانشی دارد که انرژی مصرف می‌کند. پس این روش زمانی مقرون به صرفه است که انرژی لازم برای فعال‌سازی سیستم کنترل جریان آرام کمتر از میزان انرژی صرفه‌جویی شده در اثر استفاده از این روش باشد.

باید توجه داشت که سرعت عمودی لازم برای مکش قسمتی از لایه مرزی، بسیار کوچک است و هیچ اثر ماکروسکوپی روی توزیع فشار بر روی سطح ندارد.

برای استفاده از این روش سطح بال باید از زبری پایین و کیفیت بالا برخوردار باشد. همچین تا جایی که ممکن است باید مکش عمودی یکنواخت باشد تا از اختشاشات بیشتر در ساختار جریان جلوگیری کند.

به طور کلی می‌توان گفت که توسعه سیستم مکش لایه مرزی بسیار پیچیده بوده و به پارامترهای زیر به شدت وابسته است:

1- مکان بهینه شیارها

2- بهبود پارامترهای هندسی

3- سیستم قدرت

4- میزان مکش

از نقطه نظر هزینه ساخت و نگهداری این روش محدود می‌شود اما از نقطه نظر امکان‌سنجی با راندمان قادر به کنترل لایه مرزی می‌باشد. در قسمت بعدی به دو تکنولوژی کاملا ارتقا یافته در کاهش نیروی پسا اشاره می‌‌کنیم:

 

 

1- استفاده از MEMS جهت کاهش پسا در لایه مرزی:

در سال‌های گذشته استفاده از سیستم‌های میکروالکترومکانیکی[18] (MEMS) برای کنترل فعال اغتشاش نزدیک به جداره جامد به وسیله‌ی برخی از محققان و دانشمندان پیشنهاد شده است.

به عنوان مثال می‌توان به میکروفلپ‌ها[19] اشاره کرد که شامل یک مدار کنترلی فعال[20] و یک سیستم اکچویتر[21] الکترونیکی هستند.

در این سیستم یک الگوریتم کنترلی به فلپ[22] فرمان می‌دهد تا جریان اطراف دیواره را بر اساس نوسانات اندازه‌گیری شده‌ی فشار جهت کاهش پسای اصطکاکی کاهش دهد.

 

شکل(5): استفاده از MEMS در ایروفویل‌ها

 

اگرچه این مطلب می‌تواند از لحاظ تئوری از پتانسیل بالایی جهت کاهش پسا برخوردار باشد ولی هنوز استفاده از آن در عمل با مشکلات فراوانی همراه است. قابل ذکر است که مفاهیم کنترل فعال دیگری همچون میکروجت‌ها در سال‌های اخیر پیشنهاد شده است.

2- دیواره انعطاف‌پذیر

دیواره انعطاف‌پذیر یک ایده تقریبا جدید جهت کاهش نیروی پسا با استفاده از پوشش‌های انعطاف‌پذیر[23] روی سطوح آئروهیدرودینامیکی[24] است. این ایده بسیار قشنگ از طبیعت حرکت دلفین‌ها و چگونگی تامین نیروی رانش توسط حیوانات نشات گرفت .

 

شکل(6): حرکت دلفین و تئوری لایه انعطاف‌پذیر

 

 

این دیواره باید با لایه مرزی در تقابل مستقیم باشد و گسترش آن را کنترل نماید. به این صورت که طول موج این پوسته انعطاف‌پذیر باید هم مرتبه با اندازه ضخامت لایه مرزی باشد و دامنه آن باید هم‌مرتبه با زیر لایه‌ی لزج باشد.

ایده اصلی این روش این است که وقتی سطح تحت تاثیر سیال اطراف خود قرار گیرد بگونه‎ای عمل کند که لایه‌ مرزی در طول بیشتری به صفحه بچسبد و میزان نیروی پسای سیستم کاهش یابد.

 

شکل(7): دیواره انعطاف‌پذیر در انتهای باله [9]

 

این مسئله با شناخت کامل رفتار و خواص دیواره انعطاف‌پذیر ارتباط تنگاتنگ دارد. یکی از مسائل مهم دیگر در رابطه با این دیواره موازنه‌ی انرژی است؛ یعنی آیا میزان انرژی مصرفی توسط سیستم به گونه‌ای است که با نصب آن کاهش مصرف انرژی در سیستم آئرودینامیکی[25] مشاهده شود؟

 

نتيجه‌گيری

به دلیل صنعت رو به رشد امروز باید دانش علمی و فنی ساخت وسایل مهندسی از دانشگاه‌ها به طرف مراکز صنعتی و بلعکس در جریان باشد. در مورد کنترل لایه مرزی به دلیل کاربردی بودن مبحث هم از نقطه نظر صنعتی و هم نظامی ایجاب می‌کند که کار بر روی این مبحث به طور جدی دنبال گردد.

در مباحث کنترل لایه مرزی در پره‌ها روش مکش هم از نظر فنی و مهندسی هم از نظر صنعتی و ساخت پیشرفت چشمگیری داشته است. امروزه در هواپیماهای مدل A-380 آیرباس تکنولوژی‌های نوین کنترل لایه مرزی استفاده شده است. روش انعطاف‌پذیری بدنه به دلیل هزینه‌بر بودن فقط در مدل‌های کوچک 2 نفره به صورت آزمایشی استفاده شده است.

 

 

تشکر و قدردانی

از آقای دکتر مهرزاد شمس عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، به دلیل یادگیری نکات مهم در نوشتن مقاله و آموزش درس لایه مرزی، بسیار سپاس‌گزاریم.

 

 

 

مراجع

[1] A. Laouar and E. H. Mezaache, “Numerical Study of the Effect of Parietal Suction and Injection on Momentum and Heat Transfer of Laminar and Turbulent External Flow,” Energy Procedia, vol. 36, pp. 1101–1110, Jan. 2013.

[2] T. S. Lee, “NUMERICAL COMPUTATION OF FLUID CONVECTION WITH AIR ENCLOSED BETWEEN THE ANNULI OF ECCENTRIC HEATED HORIZONTAL ROTATING CYLINDERS . Experimental works,” vol. 21, no. 3, pp. 355–368, 1992.

[3] B. A. Monokrousos and L. Brandt, “Control of a separating boundary layer with travelling waves on the wall,” 2011.

[4] D. E. Strdmungsmechanik, D. E. Strdmunasmechanik, H. T.- Fluiddynamik, and T. U. Berlin, “LAMINAR B O U N D A R Y LAYER SEPARATION : INSTABILITY A N D ASSOCIATED P H E N O M E N A,” vol. 30, pp. 61–94, 1994.

[5] A. Braslow, “A history of suction-type laminar-flow control with emphasis on flight research,” 1999.

[6] K. G. Garayev, “Optimal injection of coolant into the laminar boundary layer of a compressible gas,” J. Appl. Math. Mech., vol. 65, no. 2, pp. 253–259, Jan. 2001.

[7] P. Mouyon, G. Casalis, A. Séraudie, and S. Prudhomme, “Feedback control of the laminar-turbulent transition onset in a boundary layer by suction,” Exp. Therm. Fluid Sci., vol. 16, no. 1–2, pp. 22–31, Jan. 1998.

[8] “wing boundary layer aerodynamics.” .

[9] “hot-film.” .

 

 

[1] Adverse pressure gradient

[2] Separation

[3] Drag force

[4] Lift force

[5] Porous wall

[6] Circulation

[7] Antonios Monokrousos and Luca Brandt

[8] Blower

[9] Jet

[10] Vortex

[11] Trailing Edge

[12] Gas injection

[13] Diffusion

[14] Reynolds number

[15] Mach number

[16] Suction

[17] Prandtl

[18] Micro Electrical Mechanical Systems

[19] Micro flaps

[20] Pressure Probe

[21] Actuator

[22] Flap

[23] Flexible surface materials

Aerohydrodynamics [24]

[25] Aerodynamic

  انتشار : ۱۵ فروردین ۱۴۰۰               تعداد بازدید : 1013

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

پکیج حرفه ای کسب درآمد با گوشی

پکیج حرفه ای کسب درآمد با گوشی

سلام دوست عزیز: فرقی نمیکند که شما صاحب یک بیزینس باشید یا یک پیج شخصی داشته باشید ویا حتی کارمند یا کارگر باشید همه چیز به سرعت در حال پیشروی به سمت دنیای دیجیتال مارکتینگ و شبکه های مجازی است و چیزی که باعث پیشرفت شما در کار میشود داشتن اطلاعات درست و به روز است. پدر و ...

دانلود نمونه فاکتور آماده با فرمت ورد - اکسل و عکس

دانلود نمونه فاکتور آماده با فرمت ورد - اکسل و عکس

همانطور که می دانید یکی از الزامات اولیه راه اندازی یک کسب و کار فاکتور فروش می باشد. اگر دوست ندارید هزینه گزافی بابت طراحی فاکتور بپردازید و تمایلی هم به استفاده از فاکتورهای آماده که در بازار به فروش می رسد ندارید می توانید از فاکتورهایی که با فرمت های Word و Excel و ...

مجموعه سوالات چهار گزینه ای و تشریحی اطلاعات

مجموعه سوالات چهار گزینه ای و تشریحی اطلاعات

این مجموعه سوالات شامل سوالات اطلاعات عمومی و سیاسی آزمون های مختلف استخدامی اعم از وزارت نیرو ، وزارت نفت ، آموزش و پرورش ، آزمون های استخدامی بانک های مختلف ، پرستاری ، امور مالیاتی ، دستگاه های اجرایی و سایر آزمون های استخدامی می باشد. پوشه سوالات اطلاعات عمومی و ...

کتاب اسرار خوراکیها بصورت فایل PDF

کتاب اسرار خوراکیها بصورت فایل PDF

کتاب حاضر یکی از بهترین کتابهای عصر حاضر است که توسط استاد غیاث الدین الجزایری تالیف شده است، اگر اهل کتاب مطالعه هستید پیشنهاد می کنم مطالعه کنید. این کتاب داری یک جلد می باشد نام کتاب: اسرار خوراکیها نویسنده: دکتر غیاث الدین جزایرى تعداد جلد: 1 تعداد صفحات: 348 فرمت کتاب: PDF ...

اکسل جامع محاسبه ی سود و زیان در خرید و فروش ارز

اکسل جامع محاسبه ی سود و زیان در خرید و فروش ارز

این اکسل شیت ها مختلفی دارد (اگر ارز مورد نظر تون در شیت ها نبود، براحتی میتونید از یکی از شیت ها کپی تهیه کنید و اونو ادیت کنید -که فرمول نویسی ها هم توش بمونه-) و تماما توسط خودم درست شده. سطر اول اطلاعاتِ هر جدوا رو نگهداشتم که فرمول ها حفظ بشه. پس از وارد کردن اطلاعات خرید تون ...

کسب درآمد اینترنتی و دائمی به صورت صفر تا صد کار

کسب درآمد اینترنتی و دائمی به صورت صفر تا صد کار

(بسم‌الله الرحمن الرحیم) سلام به دوستان عزیز و همراهان همیشگی ما خوش آمدید. اومیدوارم در این شرایط بد هیچ کس دغدغه مالی نداشته باشد.. کسب درآمد اینترنتی طی چندین سال تا به امروز رشد بسیار زیادی داشته است. کسب درآمد بدون خارج شدن از منزل می‌شود به راحتی به درآمد ...

ترجمه کتاب چگونه در ۲۸ ماه ۴۶ هزار دلار را به ۵.۶

ترجمه کتاب چگونه در ۲۸ ماه ۴۶ هزار دلار را به ۵.۶

به نام خداوند بزرگ و روزی دهنده با سلام چگونه در ۲۸ ماه ۴۶ هزار دلار را به ۵‌.۶ میلیون دلار تبدیل کنیم برای پاسخ به این سوال خواندن این کتاب را بسیار توصیه میکنم موفق و سلامت و ثروتمند باشید ...

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

نام محصول: مجموعه صفرتاصد راه اندازی کارگاه جوراب بافی تهیه کننده: دوران راهبی انتشار: وبسایت بچه‌های نساجی دانشگاه یزد فرمت محصول: کتاب الکترونیکی(PDF) + ویدئو MP4 قابل پخش در: موبایل، تبلت، کامپیوتر و ... مخاطب این بسته آموزشی: تمام افراد مبتدی که حداقل سرمایه 5 میلیونی ...

جدول ثبت ورود و خروج کارگران و کارمندان

جدول ثبت ورود و خروج کارگران و کارمندان

جدول ثبت ورود و خروج کارگران و کارمندان آیا می خواهید کنترل دقیق بر روی تعداد ساعت دقیق کاری تمام کارمندانتان داشته باشید ، یک جدول طراحی شده با نرم افزار اکسل -پی دی اف و عکس برای شما آماده کرده ایم که بوسیله آن می توانید ساعت ورود و خروج روزانه کارمندانتان را ثبت ...

مجموعه سوالات چهار گزینه ای کامپیوتر و فناوری

مجموعه سوالات چهار گزینه ای کامپیوتر و فناوری

این مجموعه سوالات شامل سوالات کامپیوتر و فناوری اطلاعات (ICDL)آزمون های مختلف استخدامی اعم از وزارت نیرو ، وزارت نفت ، آموزش و پرورش ، آزمون های استخدامی بانک های مختلف ، پرستاری ، امور مالیاتی ، دستگاه های اجرایی و سایر آزمون های استخدامی می باشد. این مجموعه سوالات ...

نمونه سوالات فنی حرفه ای برنامه ریز جشن ها و

نمونه سوالات فنی حرفه ای برنامه ریز جشن ها و

این بسته پیشنهادی که توسط سایت حسام جمع آوری شده شامل: 230نمونه سوال تستی باجواب نام محصول:نمونه سوالات فنی حرفه ای برنامه ریز جشن ها و تشریفات تعداد مجموع سوالات: 230نمونه سوال با جواب آزمون ادواری نمونه سؤالات فنی حرفه ای برنامه ریز جشن ها و تشریفات می ...

ممبر پلاس برلیان

ممبر پلاس برلیان

امکانات: +افزایش ممبر فیک + افزایش بازدید +افزودن عضو به کانال,گروه,ربات +افزودن همزمان به ده کانال موارد لازم جهت استفاده: تی دیتا ======================== ==================== =============== ======== ==== == = ...

دریافت فایل : ممبر پلاس برلیان
کتاب آموزش خیاطی انواع لباس مجلسی

کتاب آموزش خیاطی انواع لباس مجلسی

نـوع فایـل: PDF تعداد صفحات : 291 اگر شما هم جز آن دسته از علاقمندان به هنر خیاطی هستید به راحتی می توانید با استفاده از این مجموعه آموزشی لباس های مجلسی و ماکسی زیبا بدوزید و بر تن کنید مجموعه حاضر یکی از کامل ترین مجموعه های آموزش خیاطی است که دارای یک مزیت عالی است و آن ...

دانلود کتاب کشف المحجوب

دانلود کتاب کشف المحجوب

کشف‌المحجوب کتابی‌است تعلیمی در تصوف از علی بن عثمان هجویری. از قرائن ایدون استنباط می‌شود که نوشتن کتاب پیش از ۴۶۵قمری آغاز شده‌است و پس از ۴۶۹به پایان رسیده‌است.کشف‌المحجوب از قدیم‌ترین کتاب‌هایی‌است که به زبان فارسی در تصوف نوشته شده‌است و ...

کسب درآمد میلیونی از وبلاگ

کسب درآمد میلیونی از وبلاگ

کسب درآمد میلیونی از وبلاگ روی لینک زیر کلیک نمایید و این فایل را رایگان دانلود نمایید از سایت یا وبلاگ خود درآمد میلیونی کسب نمایید خیلی ها وبلاگ دارند ولی نمی توانند از آن کسب درآمد نمایند. وبلاگ شما شاید صد نفر بازدید کننده در روز داشته باشد و یا بیشتر و یا کمتر ... ...

کتاب پدر پولدار پدر بی پول رابرت کیوساکی نسخه pdf

کتاب پدر پولدار پدر بی پول رابرت کیوساکی نسخه pdf

کتاب پدر پولدار پدر بی پول اثر رابرت کیوساکی نسخه pdf کتاب پدر پولدار پدر بی پول، اثر رابرت کیوساکی‌ و شارون لیچر یکی دیگر از کتاب های موفقیت است که در زمینه ساخت باورهای ثروت ساز توانسته فروش بسیار خوبی در سراسر جهان داشته باشد. در ایران نیز تمامی کارآفرینان این کتاب را ...

دانلود کتاب مجربات باقر(نایاب)

دانلود کتاب مجربات باقر(نایاب)

همانطور که شاهد هستیم امروزه کتابهای دعا وطب سنتی در بازار زیادند اما متاسفانه به دلیل سخت ونا مفهوم یا نا قص بودن یا حتی غیر عملی بودن دستورات اینگونه کتابها ابدا قابل استفاده نیستند : دوستان همچنین شاهد این هستیم که بعضی از سایت های نا معتبر اقدام به فروش این کتاب با قیمت ...

پکیج کسب و کار اینترنتی کامل و خاص + هدیه ویژه

پکیج کسب و کار اینترنتی کامل و خاص + هدیه ویژه

-راه هاییکه خود ما با آنها به موفقیت رسیدیم- - اگرواقعا به درآمد نیاز دارید و خواهان موفقیت هستید، با دقت مطالب این صفحه را کامل تا انتهای آن مطالعه کنید. در غیر این صورت، می توانید با خیال راحت این صفحه را ترک کنید :) - همیشه یادتون باشه که : «شما نباید برای پول ...

کسب در آمد روزی ۵۰ هزارتومان الی ۱ میلیون تومان

کسب در آمد روزی ۵۰ هزارتومان الی ۱ میلیون تومان

سلام و درود فراوان به همه دوستان عزیز و علاقه مندان به کسب درآمد و موفقیت کسب در آمد روزی ۵۰ هزارتومان الی ۱ میلیون تومان در روز امروزه همه افراد به دنبال راهی برای کسب درآمد زیاد در قبال کار راحت و آسان و زمان کاری بسیار کم هستند. خیلی جالبه که بدانیدکه این راه جادویی فوق ...

دانلودپکیج ربات فالوور و لایک نامحدود و رایگان

دانلودپکیج ربات فالوور و لایک نامحدود و رایگان

روشی برای فالوور و لایک اینستاگرام براتون گذاشتیم، که با قیمت ناچیزی میتونید جلوی دوستاتون کلاس بزارین :) توجه : این برنامه مصارف دیگری هم دارد که خودتان با آن آشنا خواهید شد. تذکر مهم : تمامی سوالات و مشکلات شما در تلگرام و با آیدی کارشناس پشتیبانی یعنی ...

فاکتور فروش رسمی مورد تایید دارایی

فاکتور فروش رسمی مورد تایید دارایی

از آنجایی که واحدهای تجاری صورتحساب فروش کالا و خدمات و یا ارائه خدمات دریافتی از دیگر واحدهای تجاری را در حسابهای هزینه و یا دارایی ثبت می‌نمایند جهت تعیین قابل پذیرش بودن وجوه پرداختی به عنوان هزینه، پیشنهاد می‌گردد ماده ۱۴۷ قانون مالیتهای مستقیم و ماده ۱۴۸ همان قانون ...

کتاب لطفا گوسفند نباشید جلد یک و دو (فارسی)

کتاب لطفا گوسفند نباشید جلد یک و دو (فارسی)

کتاب لطفاً گوسفند نباشید به اهتمام محمود نامنی از جمله برترین کتاب های خودشناسی و اصلاح الگوی زندگی شخصی است که در چند سال اخیر نگارش یافته است. خواندن این کتاب را برای همه افرادی که نمی خواهند گوسفند بمانند توصیه می نماییم. (انسان نمی تواند به آسمان نیندیشد ،مگر انسان ...

کسب درآمد اتوماتیک با لپ تاپ یا کامپیوتر

کسب درآمد اتوماتیک با لپ تاپ یا کامپیوتر

کسب درآمد واقعی با کامپیوتر یا لپ تاپ اگر تا کنون نتوانسته اید از اینترنت پول دربیاورید من به شما در این پکیج آموزش میدم که چطوری کسب درآمد کنید افراد مختلفی روش های کسب درآمد رو به شما یاد میدن که 99% به هیچ وجه قابل استفاده نیست ولی من در این روش خودم ابتدا شروع ...

کتاب آموزشی ذذهن آگاهی و بوکتچیوددرمانی+دانلود

کتاب آموزشی ذذهن آگاهی و بوکتچیوددرمانی+دانلود

با کد تخفیف Salam2 این کتاب را با ۵۰٪ تخفیف از فایل کاربردی دریافت کنید. ذذهن آگاهی و بوکتچیوددرمانی از زیرشاخه های روان درمانی ست که بنیان آن را امید نعمتی بنا نهاده است. او در سال ۲۰۱۹ میلادی اولین کتاب خود را ...

دانلود کتاب قدرت اراده اثر پل ژاگو

دانلود کتاب قدرت اراده اثر پل ژاگو

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- کتاب‌های مرتبط کتاب هدف ...

طرح توجیهی پرورش گل و گیاه در گلخانه (پیتوس و نخل

طرح توجیهی پرورش گل و گیاه در گلخانه (پیتوس و نخل

نـوع فایـل: Word تعداد صفحات : 22 دانلود پروژه کارآفرینی پرورش گل و گیاه در گلخانه ( پیتوس و نخل زینتی )موضوع : پروژه کارآفرینی توضیح : مقصود از طرح هر پروژه صنعتی و یا خدماتی می باشد که پس از اجرا و در نهایت منجر به ارائه یک محصول و یا خدمت می شود. که در این پروژه به صورت ...

دانلود نمونه نامه های اداری با فرمت - pdf

دانلود نمونه نامه های اداری با فرمت - pdf

نامه های اداری معمولاً مقدمه ای دارند، این مقدمه ممکن است کوتاه و در چند کلمه خلاصه شود یا چندین سطر را به خود اختصاص دهد. هر مقدمه ای با توجه به موضوع آن صورت مختلفی خواهد داشت. چنانچه نامه تهیه شده در پاسخ یا پیرو نامه ای باشد، در این حالت ذکر شماره و تاریخ و عنوان مختصر موضوع ...

اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

آذربایجان غربی، مهاباد، مجتمع تجاری و اداری نور، واحد 341، شتابدهنده کسبوکار کارما

تیچیار، زیر نظر گروهی از متخصصان علوم تربیتی، تکنولوژی آموزشی و آی تی بوده و سعی می‌کنیم در نیازسنجی، یادگیری عمیق‌تر و ارتقا سطح حرفه ای شما گامی برداریم. امید است تیچیار بتواند نیازهای شما را با کمک خودتان تشخیص داده و ...

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما